Om SISU Idrottsböcker

SISU Idrottsböcker är idrottens förlag. Böcker och digitala produktioner i vårt sortiment bidrar både till att utveckla elitidrotten och till att förbättra livskvalitet och hälsa hos den breda allmänheten.

Runt om i Sverige och världen finns mängder av idrottskunskap förvärvad genom forskning och decennier av praktisk erfarenhet. Vårt uppdrag som idrottens förlag är att samla in denna kunskap och göra den tillgänglig för fler.

 

Kontaktuppgifter till oss

Besöksadress:  Skansbrogatan 7, Stockholm  

Postadress:  Box 11016, 100 61  Stockholm (leveranser/paket till SISU Idrottsböcker, Idrottens hus, Östgötagatan 98 D, 116 64 Stockholm)

Tel växel: 08-699 60 00
E-post: info@sisuidrottsbocker.se

Kontaktuppgifter till vår kundtjänst:

Tel: 0411-16777 (vardagar 9-16)
E-post: kundtjanst@sisuidrottsbocker.se

 

Vi som jobbar på SISU Idrottsböcker är:

Hanna Nordh, förlagschef, hanna.nordh@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996247

 

Projekt- och verksamhetsledare

Carl-Johan Thorell, verksamhetsledare/SF-kontakt, carl-johan.thorell@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996245

Anders Stjerndahl, verksamhetsledare, anders.stjerndahl@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996238

Thore Carlsson, projektledare, thore.carlsson@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996228

Jonna Erzmoneit (föräldrarledig), projektledare, jonna.erzmoneit@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996249 

David Öhrling, projektledare, david.ohrling@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996242

Ninni Hedström, projektledare, ninni.hedstrom@sisuidrottsbocker.se, tel 08-699 6219

Anna-Lena Vilo, projektledare, anna-lena.vilo@sisuidrottsbocker.se, 0035-840 725 6305

 

Marknad, kommunikation och webb

Eva Purvin, marknadsassistent, eva.purvin@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996223

Lena Skärhult, marknadsförare och bokklubbsansvarig, lena.skarhult@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996240 

Cecilia Engvall, webbredaktör, cecilia.engvall@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996224 

Andreas Sundman, digital projektledare, andreas.sundman@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996220

Rawaz Karim, kommunikatör, rawaz.karim@sisuidrottsbocker.se, tel 08-6996230

Jocke Westblad, webbutvecklare, Joakim.westbland@sisuidrottsbocker.se, tel  073-9838654

 

 

Har du tankar om vår utgivning?

SISU Idrottböckers utgivning är inriktad på utbildningslitteratur av hög kvalitet inom områdena idrott och hälsa. Saknar du något i vårt sortiment? Du kanske har sett någon utländsk bok som du tycker borde översättas, en intressant forskningsrapport som borde utvecklas, en bra ledarfilosofi som borde skrivas ner? Hör av dig till oss! Vi tar gärna emot tankar och idéer, manuskript och synopsis till info@sisuidrottsbocker.se. Anders Stjerndahl är ansvarig för dessa frågor.

Under vissa perioder får vi många manuskript skickade till oss och det kan ibland dröja innan vi hinner bedöma dem. Vi har tyvärr inte möjlighet att ge kommentarer kopplat till de manus vi tackar nej till. När det gäller insända, ej beställda manuskript åtar vi oss inte att bekräfta att vi har mottagit dem och vi återsänder dem inte om de kommer per post.

För att vi ska kunna utveckla och förbättra vår utgivning och vår service är dina åsikter och förslag viktiga för oss. Hör gärna av dig till oss på info@sisuidrottsbocker.se.

 

About SISU Sports Books (SISU Idrottsböcker)

Sweden is fortunate to have a wealth of experience and knowledge among those working in the field of health and sport today. The publishing house of SISU Sports Books acts as a medium through which to educate and inspire coaches, athletes, physical therapists and others allied with - or interested in - sport. Our credo is ‘New knowledge helps the sports world to develop and prosper’.

Our goals:

  • To further knowledge of sports. We are the specialist house of sports publications and are an official part of the athletics movement in Sweden.
  • To stimulate the learning process. To inspire lifelong learning we gather, process and distribute sports knowledge through various media to reach a wide audience.

Our values:

  • Credibility. Our ethical and evidence-based publications explore topics of current interest.
  • High quality. We engage authors with comprehensive knowledge in their specialist fields, and all of our publications are backed by the expertise and professionalism of our staff.

Our publications cover a great diversity of sports-related subjects. Many have been successfully translated and released by international publishing houses including Human Kinetics, Blackwell Publishing and Harper Collins.

Contact information:

SISU Idrottsböcker
Tel: 00468-6996000
E-mail: info@sisuidrottsbocker.se

Medarbetare SISU Idrottsböcker