Om SISU Idrottsböcker

SISU Idrottsböcker är idrottens förlag. Böcker och digitala produktioner i vårt sortiment bidrar både till att utveckla elitidrotten och till att förbättra livskvalitet och hälsa hos den breda allmänheten. Runt om i Sverige och världen finns mängder av idrottskunskap förvärvad genom forskning och decennier av praktisk erfarenhet. Vårt uppdrag som idrottens förlag är att samla in denna kunskap och göra den tillgänglig för fler.

Synpunkter & feedback

SISU Idrottböckers utgivning är inriktad på utbildningslitteratur av hög kvalitet inom områdena idrott och hälsa. Saknar du något i vårt sortiment? Du kanske har sett någon utländsk bok som du tycker borde översättas, en intressant forskningsrapport som borde utvecklas, en bra ledarfilosofi som borde skrivas ner? Hör av dig till oss!

Vi tar gärna emot tankar och idéer, manuskript och synopsis till info@sisuidrottsbocker.se

Under vissa perioder får vi många manuskript skickade till oss och det kan ibland dröja innan vi hinner bedöma dem. Vi har tyvärr inte möjlighet att ge kommentarer kopplat till de manus vi tackar nej till. När det gäller insända, ej beställda manuskript åtar vi oss inte att bekräfta att vi har mottagit dem och vi återsänder dem inte om de kommer per post.

Vi som jobbar på SISU Idrottsböcker

Fredrik Enander

Förlagschef

fredrik.enander@sisuidrottsbocker.se

08-699 60 54

Anders Stjerndahl

Verksamhetsledare

anders.stjerndahl@sisuidrottsbocker.se

08-699 62 38

Thore Carlsson

Projektledare

thore.carlsson@sisuidrottsbocker.se

08-699 62 28

David Öhrling

Projektledare

david.ohrling@sisuidrottsbocker.se

08-699 62 42

Ninni Hedström

Projektledare

ninni.hedstrom@sisuidrottsbocker.se

08-699 62 19

Eva Purvin

Marknadsassistent

eva.purvin@sisuidrottsbocker.se

08-699 62 23

Cecilia Engvall

Webbredaktör

cecilia.engvall@sisuidrottsbocker.se

08-699 62 24

Jocke Westblad

Teknisk pedagog

joakim.westblad@sisuidrottsbocker.se

08-699 62 85

Mattias Jaurinder

Verksamhetsledare & SF-kontakt

mattias.jaurinder@sisuidrottsbocker.se

08-699 62 86

Sandra Steiner

Produktägare

sandra.steiner@sisuidrottsbocker.se

08-699 60 56

SISU Idrottsböcker – förlagsbild från hösten 2017.